Robotik Kodlama Kursu

Robotik Kodlama Kursu

Robotik Kodlama Kursu

 

ÖLÇÜT AKADEMİ ROBOTİK KODLAMA PROGRAMI İÇERİĞİ

YÜZYÜZE GRUP DERSLERİ

KONUM: Maltepe Dragos

KATILIM BELGESİ: Bir gün devamsızlık hakkını aşmayan öğrencilere eğitim öğretim dönemi sonunda bilgisayar programlama eğitimine katılım belgesi verilecektir.

DERS GÜNLERİ: Cuma Cumartesi Pazar

KODLAMA

SCRATCH 3.0

MIT üniversitesi tarafından geliştirilen görsel programlama dili Scratch ile 8-12 yaş çocuklar algoritma mantığını öğrenerek kendi oyunlarını tasarlar ve kodlarlar. Sınırsız hayal gücü ile çocuklar kendi animasyon, hikaye, oyun, tasarım, sanat ve müziklerini kodlayabilirler. Çocuklar Scratch ile temel mantık kuralları; koşul, değişken, döngü, fonksiyonlar, listeler vb. temel yazılım ilkelerini öğrenebilirler.

PYTHON İLE YAZILIMA GİRİŞ

Yazılıma merak duyan 12+ çocuklar kendi programlarını geliştirir; algoritma, kod yazım ve mantık kurallarını öğrenirler. Basit hesaplama ve görsel programlar ile temel yazılım eğitimini Python ile alırlar. Python’ın kolay okunabilirliği sayesinde çocuklar yazılıma çok rahat bir şekilde giriş yapabilirler.            

UNITY İLE OYUN YAPIMI

Temel programlama bilgisi olan 13+ yaş çocuklar Unity ile kendi mobil ve bilgisayar oyunlarını C# programlama dilini kullanarak üretmeye başlarlar. 2 ve 3 boyutlu oyunlarını geliştirmek için temel editör kullanımı ve yazılım kurallarını öğrenirler.

YAPAY ZEKÂ

10-16 yaş teorik ve pratik bilgilerle yapay zekâ programları oluşturmaya başlarlar. Python bilen çocuklar Python OpenCV kütüphanesini kullanarak görsel algılama programları geliştirirler. Arduino ile sensörleri kullanarak yapay zekâ projeleri, akıllı eşyalar oluşturabilirler.                   

TASARIM

TINKERCAD 3D

3 boyutlu tasarım ilkelerini öğrenen 10+ yaş çocuklar kendi objelerini ve karakterlerini üretmeye başlarlar. Uzamsal düşünme becerilerini geliştirir, geometrik şekilleri kullanmayı öğrenirler.               

HTML/CSS İLE WEB TASARIMA GİRİŞ

12+ yaş web tasarımının temel ilke ve kurallarını, işaretleme dilleri olan HTML ve CSS ile öğrenirler. Web sitesi tasarlamayı öğrenerek, önyüz geliştirmeye adım atabilirler.

GÖRSEL TASARIM

13+ yaş afiş, sosyal medya görselleri, katalog, davetiye, kitapçık ve görsel projelerle; logo, karakter, ambalaj, kitap tasarımı, sosyal medya görselleri oluşturabilirler.

ROBOTİK VE ELEKTRONİK

ARDUINO İLE AKILLI CİHAZ TASARIMI

Arduino ile 11+ yaş çocuklar elektrik devrelerini programlayarak akıllı cihazlar geliştirirler. Robotların ve cihazların temel çalışma prensibini öğrenirler. Elektriğin temel kurallarını ve sensörleri öğrenerek akıllı eşyalar ve aletler oluşturabilirler.                                   

MBOT İLE ROBOTİK UYGULAMALARI

8+ yaş çocuklar Mbot ve Mblock ile robotik bilimine giriş yaparlar. Mbot projeleri üzerinden gerçek hayatta görebilecekleri teknolojik aletlerin programlanmasına dair fikir edinirler. Çocuklar Mbot üzerinde bulunan sensörlerin yardımıyla kendi arabasını ve robotunu kodlayarak çalıştırabilirler. 

LEGO WEDO

8+ yaş çocuklar kendi robotlarını legolar ile tasarlayarak programlar. Kendi oyuncak, robot ve araçlarını tasarlar, programlayarak amaca göre hareket ettirmeyi ve çalıştırmayı öğrenirler. Çocuklar lego ile sınırsız hayal güçlerini kullanarak yeni fikirler bularak icatlar yapabilir, analitik ve uzamsal zekâlarını geliştirirler.

MAKEY MAKEY

Makey Makey kitleri ile elektronik kitleri kullanmayı; basit devreler oluşturarak elektrik akımını manipüle etmeyi öğrenirler. Eşyaları kullanarak eğlenceli projeler oluşturabilir, resimleri seslendirebilir, kendi oyun konsolunu yapabilirler. Teknolojiyi kullanarak sanatsal çalışmalar gerçekleştirebilirler.

TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ

8+ yaş çocuklar bilgisayar arayüzü, temel bileşenler gibi bilgisayar donanım ve yazılımlarıyla alakalı genel bilgi ve kullanım becerisi kazanırlar. Güvenli internet kullanımına dair ipuçları ve bilgisayar kısayollarını öğrenirler.